Prvých 7 sekúnd je kľúčových

Prvých 7 sekúnd je kľúčových

Možnosť vytvoriť určitý dojem máme len jednu. A stačí k tomu prvých 7 sekúnd. Čas, ktorý rozhodne o vašom osude.

Prvých 7 sekúnd vás zaradí do podvedomia, ktoré psychológovia rozdelili do týchto 4 skupín:

1. Priateľ.

2. Nepriateľ.

3. Nemám záujem.

4. Potenciálny sexuálny partner.

Zaradenie „Priateľ“

Je najideálnejšie pre uzatváranie obchodu. Ak ste boli zaradený do tejto skupiny, tak vaša komunikácia nezohráva až takú dôležitú úlohu. Myšlienkami a názormi inklinujete svojmu partnerovi a oveľa ľahšie uzatvárate dohody.

Zaradenie „Nepriateľ“

Považujem za najhoršie zaradenie pre obchodníka. Verbálna aj neverbálna komunikácia je druhou stranou a priori odmietnutá. Stráca dôveru, vzniká „napätie“ a veľmi ťažko prechádzate osobnostnými bariérami.

Zaradenie „Nemám záujem“

Zaradenie pri ktorom obchodník zapája svoje know-how obchodných zručnosti. Ide o najčastejšie zaradenie pri predaji čohokoľvek. Vedieť z pozície „Nemám záujem“ vybudovať zaradenie „Priateľ“ je náročný proces.

Úlohou obchodníka je dôkladne poznať ponúkanú službu či tovar a otvorenými otázkami zistiť potreby svojho partnera. Následne byť schopný objektívne posúdiť v akej časti obchodného rozhovoru použiť vyzdvihnutie toho, čo má pre partnera pridanú hodnotu.

Zaradenie „Potenciálny sexuálny partner“

Zaradenie, kde racionálna stránka sa vytráca a do popredia sa dostávajú emócie. V týchto situáciách sa pomerne ľahko uzatvárajú dohody, ale väčšinou ide o jednorazové predaje.

Partner koná v emóciách a po „vychladnutí“ mu racionálna stránka môže povedať, že daný obchod bol iracionálny a nemá hodnotu, ktorú potrebuje.

Pár trikov

Pri vytvorení prvého dojmu sa snažte ignorovať všetko naokolo a venujte 100% pozornosť dotyčnej osobe.

Usmievajte sa. Predstavte si, že ste stretli priateľa, ktorého ste nevideli 100 rokov.

Stojte vzpriamene, nadšene a sebavedome. Nezabúdajte na otvorené neverbálne gesta a očný kontakt.

Podajte ruku v primeranom stisku. Stisk ruky je dôležitý, ale nezabúdajme, že je vždy o dvoch ľuďoch. Na škále od 1 do 10, kde 10 je najsilnejší, aký máte stisk? Hovorí sa, že ak dostanete podanie ruky na škále 4, mali by ste to opätovať podobnou silou. A naopak, ak dostanete stisk 9, zatknite zuby a stlačte partnerovi ruku silou 9. Vytvorte jednoducho zrkadlový stisk.

Predstavte sa. Vyslovte svoje meno nahlas a zrozumiteľne. Po predstavení sa a vyslovení mena druhej strany skúste použiť nasledujúci trik. Pomôže to aj vám ľahšiemu zapamätaniu mena predstavenej osoby a zároveň mu prirodzene budete lichotiť.

Oslovte svojho partnera ešte niekoľko krát jeho menom. Výborná zbraň, ako získať prvotné sympatie. Pamätajme, každému z nás lichotí, ak nás oslovuje menom.

Nezabúdajme

Náš život beží v čase 7 sekúnd. Dbajme na tento čas, ktorý už nie je možné vrátiť.

Peter Weidinger

Pomáham napĺňať očakávania klientov, hľadám kreatívne riešenia a milujem obchod. Som spoluautorom projektu POVIENT™ a mojím veľkým hobby je oblasť SEO optimalizácia. Okrem toho som aktuálne študentom Fakulty ekonómie a podnikania na PEVŠ.

Páčil sa Ti článok? Daj nám Like a zdieľaj ho svojmu okoliu. Ďakujeme 🙂